... Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe! ;)

Hry našeho mládí!

12. ledna 2018 v 10:47 | vev |  Odpaďák ... aneb co se jinam nevešlo
Taaaak, tenhle odkaz jsem našla na facebooku. A když jsem si pak všechny ty hry přečetla, znala jsem snad všechny, možná kromě krvavýho kolena a spacáky, to jsme nehráli... Ale chtěla jsem to mít někde uchovaný "na památku", takže si to dávám sem. K něčemu popisky, k něčemu - hodně známýmu, ani nemusím, zbytek najdete na odkaze, který je uvedený níže! :-)

1) Krvavý koleno:
citát:
Pocit ohrožení byl opravdu autentický. Přesto jde v podstatě o obdobu klasické honičky. Jak se hraje? Vyberte jednoho hráče, který bude představovat Krvavé koleno a sedne si přibližně deset metrů od ostatních dětí. Krvavé koleno se domluví s některým z hráčů, v kolik hodin začne další děti chytat. Třeba v 5. Hráči se chytí za ruce a začnou odříkávat: "První hodina odbila, lampa ještě svítila. Druhá hodina odbila, lampa ještě svítila... " - tak pokračují až do hodiny páté. V tu chvíli hráč, který je domluvený s Kolenem, zavolá: "Lampa zhasla!" a Koleno začíná děti chytat. Koho chytí, vystřídá se s ním a hra pokračuje.

2) Hutututu:
citát:
Tak tohle bylo maso. Tato hra byla ideální na zlepšení kapacity plic. Hřiště se rozdělilo na dvě poloviny. Odvážný hráč z jednoho družstva vyběhl mezi protivníky, přičemž se jich snažil co nejvíce plácnout a probojovat se zpět mezi své. Nebylo to ale vůbec lehké. Protihráči se na něj sesypali jako klubko lítých saní a snažili se nedat mu šanci na návrat. Pokud se mu to přece jen podařilo, všichni, kterých se dotkl, vypadli, a pak už jen fandili zpoza čáry.

3) Vibika

4) Skákání přes gumu

5) Spacáky:
Tahle hra se hrála spíš na táborech. Koneckonců jednou z hlavních propriet byly svázané spacáky, ideálně takové ty klasické předpotopní. Dvěma hráčům se zavázaly oči a zatočili se mnohokrát kolem vlastní osy, takže vůbec netušili, kde jsou. Museli poslepu najít svůj spacák a třikrát s ním protivníka majznout. Hra vyžadovala ticho od přihlížejících, což se ovšem ne vždy dařilo, protože o humorné situace nebyla nouze.

6) Přebíračka - křížků z provázku

7) Karty - žolíky, prší, vole, lehni...

8) Školka s míčem:
citát:
Házelo se o stěnu paneláku, školy nebo prostě o jakoukoli stěnu v dohledu. Pokud nebyla žádná k dispozici, šlo to i bez ní (viz II. varianta). Postup byl následovný: I. varianta 10x hodit o zeď 9x hodit o zeď, aby míč dopadl a odskočil, a chytit 8x hodit a tlesknout před tělem 7x hodit a tlesknout před i za tělem 6x hodit a chytit levou rukou 5x hodit a chytit pravou rukou 4x hodit pod pravou nohou 3x pod levou nohou 2x hodit zády ke zdi otočit se a chytit 1x hodit a otočka a chytit II. varianta 10x se dribluje pravou rukou 9x se dribluje levou rukou 8x se dribluje na střídačku 7x se dribluje oběma rukama 6x se háže míč pod pravou nohou a musí se chytit 5x to samé, ale pod levou nohou 4x vyhodit do vzduchu a 2x tlesknout a chytit 3x vyhodit do vzduchu a tlesknout 4x a chytit 2x hodit o zeď a mezitím tlesknout 2x 1x vyhodit do vzduchu, otočit se a tleskat přitom, potom míč chytit.

9) Dostihy a sázky

10) Jiné stolní hry (fotbálek, hokej, piškvorky, lodě...)

11) Flaška

12) Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum
citát:
Ten, kdo předříkává výše zmíněnou mantru, stojí zhruba 30 metrů od ostatních otočen k nim zády. Jakmile dorecituje, otočí se čelem ke spoluhráčům. V tom momentě musí všichni zkamenět. Jakmile se někdo jen pohne, je poslán zpět na start.

13) Honzo, vstávej!

14) Školka se švihadlem:
citát:
I se švihadlem se dalo docela vyblbnout. Vajíčko nám dávalo zabrat. 10. Desetkrát přeskočit švihadlo snožmo. 9. Devětkrát přeskočit švihadlo se střídáním pravé a levé nohy. 8. Osmkrát přeskočit pouze po pravé noze. 7. Sedmkrát přeskočit pouze po levé noze. 6. Šestkrát přeskočit snožmo, ale se zkříženýma nohama. 5. Pětkrát přeskočit snožmo, ale točit švihadlo dozadu. 4. Čtyřikrát přeskočit se střídáním přeskoku snožmo a se zkříženýma nohama. 3. Třikrát přeskočit švihadlo po jedné noze - pravé, ale točit švihadlo dozadu. 2. Dvakrát přeskočit švihadlo po jedné noze - levé, ale točit švihadlo dozadu. 1. "Vajíčko" - přeskočit švihadlo snožmo, ale ruce se švihadlem jsou před tělem zkřížené.

15) Šibenice

16) Cvrnkání kuliček

17) Lodičky z kůry - vyřezávání a pouštění na vodě

18) Skákání panáka


No, co vám budu povídat, při pročítání tohohle super článku jsem se vrátila do dětství, o takovejch patnáct let zpátky! Prostě paráda!!

Přečtěte si taky přímo tady:


:-)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
M-Ů-J_K-O-U-T-E-K :)

SONG DOBY:

Anna K - Co mi za to dáš?


Ta mě dneska nabíjí! ♥
-------------------------------------------------------------------------
*

CITÁT DOBY:

"Nesnaž se být dokonalý... Místo toho buď dnes lepší než včera!"
(???)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*

ČLÁNEK DOBY:


Loni, hrozně to letí! Tak ať je ten rok 2018 lepší než tenhle! :-)